Yok Ediyor

K-1-9le mücadele kapsamında bütün dünyada a-şılama devam ederken bir yandan da yeni tedbirler devreye sokuluyor. V*-rüsten korunmak için uzmanlardan çeşitli tavsiyeler gelmeye devam ederken Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da K-1-9e karşı etkili bitkileri açıkladı.

K-1-9ten korunmak için düzenli ve daha sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, “Kokladığınızda aynı şekilde burundaki v*-rüsü yok ediyorsunuz.” diyerek K-1-9e karşı etkili bitkileri de açıkladı. Sabah gazetesinden Kısmet Zeynep Akbaş’ın haberine göre Saraçoğlu şöyle bir açıklamada bulundu: “K-1-9e karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede beslenme birinci derecede rol oynuyor.”

K-1-9ün insan v-ücuduna girişi için üç kapı var. Bunlardan bir tanesi göz elinizi yüzünüze, gözünüze götürmediğiniz sürece bir problem yok. İkinci kapı; burun, üçüncü kapı ise ağız.” “K-1-9 testi pozitif çıkanların burun ve boğazında v*-rüs bulunuyor. Kişi hiçbir belirti hissetmiyorsa ‘V*-rüs daha demir atmamış!’ diyebiliriz. Yani v*-rüs henüz akc-iğerlere inmemiş demektir.”

“V*-rüs akc-iğerlere indiğinde akc-iğerde bulunan en-zimlere tutunup enf-eksiyon başlatıyor. İşte v*-rüsün burundan akc-iğerlere inmesini engellemenin yolu etkisi kanıtlanmış olan adaçayı ve ebe-gümeciden geçiyor.” “Adaçayı ve ebe-gümeci ile gargara yapabilir ya da burnunuza damlatabilirsiniz. Böylelikle birinci derece ağız ve burundaki v*-rüsü yok etmiş olursunuz.”

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lavantanın ise bütün v*-rüslere karşı etkili olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Sadece K-1-9e karşı değil bütün h-astalıklara sebep olan v*-rüslere karşı bir avuç lavantayı alıp, kaynar suyun içerisine atın, daha sonra onu salonda masanın ortasına koyun ve akşam yatağa gitmeden yatak odanızda da bunu bırakırsanız, ant-iviral etkisi yaratarak ortamda bulunun v*-rüsleri yok etmiş oluyorsunuz.”

“Adaçayı, lavanta ve kekik anti-viraldir. Uçucu yağları olan bu bitkilerin ayrı ayrı çayını içebilirsiniz. Bu bitkilerin içinde p-entenil gruplar yer almakta. Bunlar yeni keşfedildi. Beş halkalı uçucu yağlar yani esansiyel yağları kokladığınızda aynı şekilde burundaki v*-rüsü yok ediyorsunuz.”

Koku kaybı için üzerlik tohumu, tat kaybı için karabaş otu! “Koku kaybı için en etkili bitki üzerlik tohumudur. Üzerlik tohumunu bir yemek kaşığı kaynayan suyun içerisine atıp kokladığınızda koku alma reseptörlerini aktive ediyor. Tat kaybı içinse en etkili bitki karabaş otudur. Karabaş çayı içerek tat reseptörlerini aktive edebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir