Uzay

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Ajansı’ Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Milli Uzay Programı’ndaki 10 hedefi birer birer sıralayan Erdoğan, “Milli Uzay Programı’ndaki en önemli amacımız Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde Ay’a ilk teması hayata geçirmek ve bir Türk vatandaşını uzaya göndermek” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceden müjdesini vermiş olduğu “Milli Uzay Programı”nı Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıttı.

Erdoğan, Türkiye’nin 10 senelik uzay programını canlı yayın programında açıkladı.Türkiye dünyaya uzay programını ilan etti! İşte Erdoğan’ın birer birer saydığı 10 madde;Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli amacımız Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde Ay’a ilk teması hayata geçirmek. Milli Uzay Programı’ndaki ikinci amacımız, yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak.

 

Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü amacımız, Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek. Dördüncü amacımız, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak. Beşinci amacımız ‘uzay havası veya meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmak.

Altıncı amacımız; Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmak.Yedinci amacımız ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmek.Uzay programımızdaki sekizinci hedef, bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.Dokuzuncu amacımız uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek.Uzay Programı’ndaki onuncu ve son amacımız bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceden müjdesini vermiş olduğu “Milli Uzay Programı”nı Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tanıttı. Erdoğan, Türkiye’nin 10 senelik uzay programını canlı yayın programında açıkladı.Türkiye dünyaya uzay programını ilan etti! İşte Erdoğan’ın birer birer saydığı 10 madde;

 

Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli amacımız Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde Ay’a ilk teması hayata geçirmek. Milli Uzay Programı’ndaki ikinci amacımız, yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmak. Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü amacımız, Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek. Dördüncü amacımız, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak. Beşinci amacımız ‘uzay havası veya meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmak. Altıncı amacımız; Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmak.

Yedinci amacımız ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmek. Uzay programımızdaki sekizinci hedef, bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak. Dokuzuncu amacımız uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek. Uzay Programı’ndaki onuncu ve son amacımız bir Türk vatandaşını uzaya göndermek. Milli Uzay Programı’ndaki 10 hedefi birer birer sıralayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birincil amacımız 2023’te Ay’a gitmekCumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;”Aziz milletim, değerli misafirler, hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.Bu akşam ülkemiz adına tarihi bir dönüm noktasına şahitlik etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan Türkiye’nin ilk milli uzay programını az sonra bütün dünya’ya ilan edeceğim. Bu program realist ama bir o kadar da rekabetçi hedefleri kapsayan içeriğiyle ülkemizin uzaydaki yol haritası olacaktır.Küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak yol haritasının başarı ile hayata geçmesini diliyorum. Dile kolay, tam 18 senedir Rabbim bizlere nice güzel hizmetler, yatırımlar, atılımlar vesilesiyle milletimizin huzuruna çıkmayı nasip etti. Bugün de evlatlarımız adına geleceğin Türkiye’si adına yine çok büyük bir projenin heyecanıyla karşınızda bulunuyorum.”HEDEFLER BİR HAYAL ÜRÜNÜ DEĞİL”Yüzyıllar boyunca yeryüzünde adaletin, ahlakın ve barışın öncülüğünü yapan medeniyetimizin gökyüzündeki yolculuğuna kapı aralıyoruz.

Ülkemizin uzaydaki hak ve menfaatlerini nasıl koruyacağımızı gelecek 10 yılı nasıl şekillendireceğimizi birazdan açıklayacağız. Hedefler bir hayal ürünü değil. Havacılık ve uzay teknolojilerinde bugüne dek başardıklarımızın bir üst noktaya taşınmasıdır.

Milli Uzay Programı’ndaki 10 hedefi birer birer sıralayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birincil amacımız 2023’te Ay’a gitmekÜlkemizin kozmik rekabetteki mücadelesi 1985’ten bu yana sürüyor. Mücadelenin asıl altyapısı son 18 yıldaki yatırımlarımızla oluşturduk. Bugün uzay çalışmalarında da insan kaynağı, tasarım, mühendislik kabiliyetleri açısından çok daha kuvvetli Türkiye var.

Kendi uydularını geliştirebilen, test edebilen seviyeye çıkardık. 2012 senesinde uzaya fırlattığımız istihbarat uyduğumuz Göktürk 2 bunun ilk örneklerinden birisidir.”SAYILI ÜLKELER ARASINDAYIZ”Dünyada uydu üretme kabiliyetine sahip sayılı ülkeler arasına girdik. Şimdi sırada Göktürk 2 var. Bu uydumuzun planlama çalışmalarına devam etmekteyiz. TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydumuzu IMC’nin de entegrasyon işlemleri tamamlandı, testleri sürüyor. İnşallah 2022 senesinde bu uydumuzu fırlatacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir