Antalyada

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, eniştesiyle beraber yürüyüşe çıkan adam, deneme amaçlı yıldızların resmini çekerken bilmeden UFO görüntüsü çektiğini iddia etti. Altıntaş, çektiği görüntülerin ne olduğunun araştırılması için NASA ve Türk Uzay Ajansı’na gönderdi. Manavgat’ta lüks bir otelde pazarlama satış direktörü olarak çalışan fotoğraf sanatçısı Abdurrahman Altıntaş, 6 Şubat Cumartesi günü Gündoğmuş ilçesi, Güneyyaka köyüne gitti. Gece gökyüzünün çok berrak olması sebebiyle, eniştesinin ısrarıyla, gece yarısına yakın bir zamanda çeşitli açılardan deneme amaçlı yıldız resimleri çekimi yaptı. Altıntaş, çektiği resimleri bilgisayarına yüklediğinde fotoğraflardan bir tanesinin huni şeklinde enteresan bir obje olduğunu fark etti.

Belgesel resimleri çektiği için gökyüzü fotoğrafçılığı konusunda deneyimsiz olduğunu belirten Altıntaş, resmi hem Side Fotoğraf Kulübü üyeleriyle paylaştı hem de astro fotoğrafçılık konusunda bilgisi olan arkadaşlarına gönderdi. Fotoğrafı gösterdiği ve paylaştığı arkadaşları fotoğraflarda ışık p*-tlaması ya da diğer bir şey olmadığını belirtirken, nesnenin ne olduğuna karar veremedi. Arkadaşlarının da görüşünü alan Altıntaş resmi mail yolu ile hem Türk Uzay Ajansı’na hem de NASA’ya gönderdi. BİLGİSAYAR EKRANINDA BÜYÜTÜNCE FARKINA VARDI 20 yıldan fazladır bir süredir fotoğraf çektiğini, bu resmi bugüne dek ‘başıma gelen en garip olay’ diye nitelendiren Abdurrahman Altıntaş, “Ben aslen Gündoğmuş ilçesinin Güneyyaka mahallesindenim. Mahallemde belgesel kaliteli ve arşiv oluşturmak amacı ile yaşlı insanların resimlerinı çekmek istiyordum. Eniştemle otururken, gökyüzünde yıldız kümelerini gördük.

Eniştem gökyüzünü ve yıldızları çekebileceğimi söyledi. Ben kendine Astro fotoğrafçılıkta belirli ölçüler olduğunu, belirli matematik hesapları yapılması gerektiğini söyledim. Onun dışına çıkarsanız yıldız izlerini kaydetmeye başlarsınız. Ben makinenin sınırlarını zorlarken birkaç kare fotoğraf çektim. Daha sonra yapmış olduğum ayarları kaydetmek ve hatalarımı tespit etmek için yaptığım denemeleri bilgisayara attım. Bilgisayarda resimleri kontrol ederken, ilginç bir olayla karşılaştım. Bilgisayar ekranında resmi büyüttüğümde tarif edemediğim, doğaüstü varlık, UFO tarzı bir varlık olduğunu düşündüğüm bir nesneyi çektiğimi gördüm” diye konuştu.

“KUYRUK KISMINDA İNSAN YÜZÜNE BENZEYEN SİLÜET VAR” Çektiği resmi kendisinde yanılgıya yol açacağını düşünerek bu işten anlayan kişilere gösterdiğini ve onların düşüncelerini aldığını belirten Altıntaş “Bu ilk kez başıma geldiği için bir mercek p*-tlaması ya da flame olabilir mi diyerek Side Fotoğrafçılık kulübündeki arkadaşlarımla paylaştım. Daha sonra astro fotoğrafçılıkla ilgilenen birkaç arkadaşıma da gönderdim. Hepimizin ortak fikri, bunun bir flame olmadığı, garip bir nesne olduğu belki bin senede gerçekleşen bir gökyüzü olayı olabileceği aklımıza geldi. Fotoğrafı yakınlaştırdığımda kuyruk kısmında insan yüzüne benzettiğim bir silüet olduğunu bunun bir gökyüzü olayı olmadığını anladım” sözlerini söyledi.

HİÇ AKLIMA GELMEZDİ” Böyle bir olay yaşayacağını hiç beklemediğini dile getiren Altıntaş, “Böyle bir şey yaşayabileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Çok sayıda fotoğraf çekiyoruz ama benim uzmanlık alanım veya ilgi alanım astro fotoğraf değil. Ben bütünüyle belgesel kompozisyon çekmeyi seviyorum. Çok nadirdir, makineyi elime alıp yıldızları çektiğim. Astro fotoğrafçılık farklı bir uzmanlık alanı gerektiriyor. Ben yıldız resmi çekmeyi bile düşünmezken, böyle bir şey yakalayabileceğim hiç aklıma gelmezdi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir